Odwrócenie wazektomii


Wstęp
W dzisiejszych czasach pojawia się wiele powodów do odwrócenia skutków wazektomii: poślubienie nowego partnera po rozwodzie lub utracie małżonki, utrata dziecka lub chęć posiadania nowych dzieci. Bez względu na przyczynę za pomocą nowoczesnych metod zabiegowych jesteśmy w stanie przywrócić drożność nasieniowodów, a co za tym idzie płodność mężczyzny.

Odwrócenie wazektomii - na czym polega zabieg?
Wazektomia jest minimalnie inwazyjną zabiegową metodą przerwania ciągłości nasieniowodów celem uzyskania czasowej bezpłodności mężczyzny. Odwrócenie procedury przywracająca płodność polega na usunięciu bliznowato zmienionego, niedrożnego odcinka nasieniowodu i zespoleniu koniec do końca lub wszczepieniu brzusznego odcinka nasieniowodu do głowy najądrza-rezerwuaru dojrzałych plemników. Procedura wykonywana jest po obu stronach moszny. Istnieje wiele dostępów i metod udrożnienia nasieniowodów. W naszym ośrodku stosujemy dostęp przezmosznowy z użyciem precyzyjnego mikroskopu operacyjnego.

Odwrócenie wazektomii - kwalifikacja do zabiegu.
Do zabiegu kwalifikują się prawie wszyscy mężczyźni ,którzy zostali uprzednio poddani wazektomii. Problem techniczny może jedynie stwarzać odtworzenie ciągłości nasieniowodów w przypadku ich rozległego uszkodzenia podczas urazów moszny, operacji przepukliny mosznowej lub aktualnie obecnej przepukliny mosznowej. Wiek pacjenta nie jest praktycznie ograniczeniem (jeżeli tylko partnerka jest w stanie zajść w ciążę). Ostateczną kwalifikację przeprowadza urolog na wizycie konsultacyjnej obejmującej wywiad, badanie fizykalne, usg jąder, wypełnienie stosownych formularzy medycznych.

Odwrócenie wazektomii - etapy zabiegu.
Procedura wykonywana jest w warunkach sali operacyjnej w znieczuleniu ogólnym lub przewodowym (podpajęczynówkowym) decyzję o rodzaju znieczulenia wspólnie z pacjentem podejmuje urolog operujący oraz anestezjolog. Czas hospitalizacji nie przekracza 2 dni. Czas obustronnego zabiegu waha się między 2,5 a 4 godziny.

Kolejne etapy zabiegu po znieczuleniu pacjenta to:

Zabieg odwrócenia wazektomii jest wysoce precyzyjną procedurą z uwagi na rozmiary używanych materiałów szewnych-grubość nici jest mniejsza od średnicy włosa. Procedurę wykonujemy pod mikroskopem operacyjnym z płynną zmianą ogniskowej-powiększenie od 5 xdo 40x. Zastosowanie mikroskopu znacznie zwiększa efektywność zabiegu.

Odwrócenie wazektomii - powikłania po zabiegu.
Procedura jak każdy zabieg nie jest pozbawiona powikłań. Mimo, że są one bardzo rzadkie pacjent poddający się zabiegowi powinien się z nimi zapoznać.

Najczęstsze powikłania to:
Odwrócenie wazektomii - skuteczność zabiegu.
Skuteczność zabiegu, czyli pojawienie się żywych plemników w nasieniu, waha się miedzy 70-90% z towarzyszącym odsetkiem skutecznych zapłodnień rzędu 30-65%. Powyższe rozbieżności procentowe spowodowane są wpływem innych czynników na końcowy efekt zabiegu. Największa korelacja odnosi się do czasu kiedy zostało wykonane odwrócenie wazektomii do daty zabiegu wazektomii. Ogólnie przyjmuje się, że najlepszych efektów możemy spodziewać się do 3 lat po pierwotnej wazektomii, znamiennie słabsze efekty spotykane są 10 lat po wazektomii. Jeżeli chodzi o skuteczne zapłodnienie wiek nie ma wpływu na tzw. czynnik męski. Większość mężczyzn produkuje plemniki wiele lat po tym jak ich równe wiekiem partnerki weszły w okres menopauzy i nie mają już owulacji. Przyjmuje się, że szczyt płodności kobiety osiągają w wieku 30 lat, ze znamiennym spadkiem zdolności zajścia w ciąże po 37 roku życia. Czynnik ten musi być brany pod uwagę w planowaniu potomstwa i skonsultowany z ginekologiem prowadzącym partnerki.

Odwrócenie wazektomii - postępowanie po zabiegu. Plemniki pojawiają się w nasieniu kilka miesięcy po zabiegu wazowazostomii i do 15 miesięcy po zabiegu wazoepidydymostomii. Jeżeli odtworzy się ciągłość nasieniowodów pacjent jest płodny przez wiele lat po zabiegu. Jedynie 5% pacjentów u których pojawiły się plemniki w nasieniu po zabiegu odwrócenia wazektomii obarczonych jest ryzkiem obustronnego zarośnięcia nasieniowodów w miejscu ich wtórnego zespolenia.

Odwrócenie wazektomii - koszt zabiegu, alternatywne metody przywrócenia płodności.
Aktualnie zabieg odwrócenia wazektomii jest najtańszą formą przywrócenia płodności mężczyzny i naturalną drogą do zajścia partnerki w ciążę. Procedura ta nie jest refundowana prze NFZ oraz większość prywatnych ubezpieczycieli. Koszt zabiegu w naszym ośrodku wynosi 13,5 tysiąca złotych (wraz z badaniami laboratoryjnymi, kwalifikacją urologiczną, kwalifikacją anestezjologiczną ,znieczuleniem oraz opieką pielęgniarską okołozabiegową).

Istnieją możliwości uzyskania żywych plemników z jąder i najądrzy pacjenta z niedrożnymi nasieniowodami i ich wykorzystanie w metodach rozrodu wspomaganego na przykład In vitro z użyciem techniki śródplazmatycznej injekcji plemnika (ICSI). Są to procedury bardzo kosztochłonne (cena przekracza koszt odwrócenia wazektomii). W wyspecjalizowanych ośrodkach osiągają 30-50 % ciąż u pacjentek poniżej 37 roku życia.

Przywrócenia drożności nasieniowodów

Osoby zainteresowane przeprowadzeniem procedury przywrócenia drożności nasieniowodów-odwrócenia wazektomii proszone są o kontakt telefoniczny lub mailowy.
Dane znajdują się w zakładce Kontakt. Przejdź do kontaktu.