WazektomiaWszystkie informacje możesz także pobrać w formie elektronicznej. Pliki zamieszczone poniżej:

Wazektomia zabieg wykonuje wybitny urolog Leszek Michalski Zadzwoń do nas jeśli masz pytania

Powikłania


Wazektomia jak każda procedura zabiegowa nie jest pozbawiona powikłań, choć zdarzają się one niezmiernie rzadko każdy poddający się zabiegowi mężczyzna powinien się z nimi zapoznać.
Najczęstsze powikłania to:
Nieznaczne zasinienie skóry moszny utrzymujące się do 3 dni jest klinicznie nieistotne. W przypadku stwierdzenia w pierwszych dniach po zabiegu guzka w mosznie wielkości 2-3 cm lub rozległego zasinienie moszny należy skontaktować się z lekarzem operującym. Zaczerwienienie w okolicy rany lub całej moszny, wydzielina ropna z miejsc rozwarstwienia skóry, przedłużający się ból oraz podwyższona temperatura ciała (powyżej 37 st. C) mogą świadczyć o stanie zapalnym. Należy w takich przypadkach skontaktować się z lekarzem operującym- może zajść konieczność zastosowania antybiotyku doustnego. Powikłanie to może występować jako wczesne lub późne ( w odległym czasie po zabiegu). Stwierdza się wtedy podczas badania fizykalnego powiększone, bolesne najądrze. Wystąpienie takiego powikłania wiąże się z koniecznością zastosowania doustnych leków przeciwzapalnych oraz antybiotyku. W takim przypadku należy skontaktować się z lekarzem operującym. Objawy te są raczej fizjologiczną reakcją niż powikłaniem. Ustępują samoistnie. Czasami wystarczą niewielkie dawki leków przeciwzapalnych/przeciwbólowych np. Ibuprom, okład na mosznę z Altacetu, okład z lodu (należy unikać bezpośredniego kontaktu lodu ze skórą) Zespół ten może trwać do kilku tygodni. Wymaga okresowego stosowania leków przeciwzapalnych/przeciwbólowych. Jeden na 1000 zespołów przeradza się w przewlekły zespół bólowy moszny, który staje się poważnym problemem klinicznym. Ziarniniak nasienny jest guzkowatym (0,5-1cm) zgrubieniem powstającym jako późne powikłanie w okolicy końców przeciętych nasieniowodów. Pacjent może wyczuwać przez skórę moszny okresowo bolesny guzek. Nie wymaga to leczenia. Czasami można zastosować niesteroidowe leki przeciwzapalne. Powikłanie to zdarza się niezmiernie rzadko ale potwierdza , że nie jest to 100% metoda antykoncepcji. Mimo to metoda ta dorównuje albo przewyższa skutecznością wszystkie stosowane na świecie metody.

Pacjenci mogą natknąć się w różnych źródłach na stwierdzenie jakoby zabieg wazektomii zwiększał ryzyko rozwoju raka prostaty.
Obecne badania naukowe w żaden sposób nie potwierdziły tej tezy (Shuman, 1993; Holt, 2008).
W związku z tym wytyczne dotyczące badań przesiewowych w kierunku wykrywania raka prostaty u pacjentów po wazektomii, w żaden sposób nie odbiegają od wytycznych dotyczących mężczyzn, którzy nie przeszli takiego zabiegu.