Regulacje prawne


Wazektomia jako odwracalna metoda antykoncepcji nie jest zabroniona, a tym bardziej karalna w Polsce. Istniejące w społeczeństwie oraz w środowisku medycznym przekonanie o nielegalności zabiegu oparte jest na nieprecyzyjnej interpretacji zapisu prawnego:
Art.156§ 1. "Kto powoduje ciężki uszczerbek na zdrowiu w postaci: 1) pozbawienia człowieka wzroku, słuchu, mowy, zdolności płodzenia, [...] podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10."
Wazektomia jest metodą odwracalną! Odsetek odwrócenia skutków wazektomii czyli przywrócenia drożności nasieniowodów w wyspecjalizowanych ośrodkach sięga 80%. Dodatkowo mężczyzna przed zabiegiem może zdeponować nasienie w banku nasienia . W razie potrzeby nasienie będzie wykorzystane do tzw. rozrodu wspomaganego. Nawet przy niedrożnych nasieniowodach jądra produkują plemniki. Komórki te można uzyskać niezbyt skomplikowanymi metodami z najądrzy lub samych jąder i podobnie jak nasienie z banku wykorzystać do rozrodu wspomaganego ( czytaj wazektomia-odwracalność zabiegu).
Czytaj więcej o odwracalności zabiegu wazektomii.
W tym miejscu warto powołać się również na wypowiedź Prof. Filara, znanego i wybitnego karnisty, kierującego Katedrą Prawa Karnego i Polityki Kryminalnej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu: "Zdolność płodzenia jest dobrem indywidualnym i nie należy do społeczeństwa, tylko do konkretnego człowieka. Jeśli zgadza się on, aby tę zdolność utracić, a jest, choćby kilkunastoprocentowa szansa na zabieg odwrotny, to nie ma problemu."